Fatma Muzaffer Mermer Anadolu Meslek Ve Meslek Lisesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fatma Muzaffer Mermer Anadolu Meslek Ve Meslek Lisesi

Okulumuzun sitesine hoşgeldiniz...!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» программы для компьютра
yazılım nedir Icon_minitimeÇarş. Tem. 27, 2011 6:28 am tarafından Misafir

» yöneticilerin buraya bakmması rica olunur...!
yazılım nedir Icon_minitimeSalı Mart 24, 2009 9:26 pm tarafından Sezer AKBAŞ

» KapaTın bu siteYi
yazılım nedir Icon_minitimePerş. Mart 19, 2009 10:41 pm tarafından MEHMET

» Sezer Kul (By_Bencix)
yazılım nedir Icon_minitimePaz Mart 15, 2009 7:30 pm tarafından By_BenCiX

» S€LaM ArKaDa$Lar B€N M€hM€T!!
yazılım nedir Icon_minitimePaz Mart 15, 2009 7:29 pm tarafından By_BenCiX

» Tanjsaq Kaynaşaq
yazılım nedir Icon_minitimeC.tesi Mart 14, 2009 9:03 pm tarafından MEHMET

» ArMaGaN ησтнιηg єℓѕє мαттєяѕ HaYaT YaLaNSa SeN GeRÇeK OL
yazılım nedir Icon_minitimeC.tesi Mart 14, 2009 8:57 pm tarafından MEHMET

» Slm arkadaşlar Ben Mehmet....
yazılım nedir Icon_minitimeC.tesi Mart 14, 2009 8:53 pm tarafından MEHMET

» Sezer AKBAŞ!!!
yazılım nedir Icon_minitimeC.tesi Mart 14, 2009 8:47 pm tarafından MEHMET

Forum

yazılım nedir

YazarMesaj
ArmağaN
Moderatör
Moderatör
ArmağaN

yazılım nedir Empty
MesajKonu: yazılım nedir   yazılım nedir Icon_minitimeÇarş. Mart 04, 2009 8:51 pm

Hem bilgisayar sistemini oluşturan donanım birimlerinin yönetimini hem de kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan programlardır. Yazılım olmaksızın bir bilgisayar sistemi, bir takım elektronik kartlar, kablolar ve mekanik bazı parçalardan ibaret bir cihazdır. Bir bilgisayar sistemi, üzerine işletim sistemi (Operating Systems) ve onun üzerine de diğer yazılımların yüklenmesi ve çalıştırılmasından sonra gerekli işlevleri yerine getirebilmektedir.

Bilgisayar yazılımları genel olarak 2 ana grupta incelenebilir.

•Sistem Yazılımları (System Software)
•Uygulama Yazılımları (Application Software)

Sistem Yazılımları (System Software); bilgisayarın kendisinin işletilmesini sağlayan, işletim sistemi, derleyiciler (compilers) (Yazılım programında, yazılan programı makine diline çeviren program), çeşitli donatılar (facility) gibi yazılımlardır.

Uygulama Yazılımları (Application Software); bu kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan örneğin çek, senet, stok kontrol, bordro, kütüphane kayıtlarını tutan programlar, bankalardaki müşterilerin para hesaplarını tutan programlar vs. gibi yazılımlardır.

Bütün sistem programları içinde en temel yazılım işletim sistemidir ki, bilgisayarın bütün donanım ve yazılım kaynaklarını kontrol ettiği gibi, kullanıcılara ait uygulama yazılımlarının da çalıştırılmalarını ve denetlenmelerini sağlar. YAZILIM NEDİR?

İşletim Sistemi (Operating Sistem):
Kullanıcı ile bilgisayar arasında iletişimi sağlayan programlardır. Açılışından kapanışına kadar Bilgisayar sisteminin tüm hareketlerini denetler. Sistemde bulunan MİB, ana bellek, Harddisk vb. kaynakları yönetir. DOS (Disk Operating System), Windows (3.1, 95, 98,CE,ME), WindowsNT, Windows XP MAC OS, UNIX, LINUX …

Yararlı Programlar: İşletim Sistemi ile verilen format, sıkıştırma, kurtarma vb.

Aygıt sürücüleri (Device Driver): Çevre birimlerinin çalışması için bilgisayara yüklenen programlar.

Programlama Dilleri: Bir işi bilgisayara yaptırmak ancak belirli kodların belirli bir sıra doğrultusunda kullanılması ile olanaklıdır. Kullanılan bu koda programlama dili denilir. Yazılan kaynak kod program derleyici veya yorumlayıcı tarafından bilgisayar diline çevrilir. Programlama dillerinden bazıları C, Pascal, Delphi, Java, Visual Basic, Visual C

yazılım nedir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» yazılım çeşitleri
» İman nedir
» Kültür Nedir.!
» Spayware,adware,trojan Hijacking(browser HirsizliĞi) Nedİr?